חיכמה – בית הספר לערבית ומזרח תיכון

חיכמה – התכנית ללימוד ערבית הינה תכנית בפריסה ארצית המציעה קורסים ברמות שונות ללימוד ערבית מדוברת ארצישראלית, ערבית מצרית וכן ערבית של אמצעי התקשורת, ערבית מודרנית, ספרותית וזאת לצד סדנאות וימי עיון בתחומי השפה הערבית והמזרח התיכון.

שיחות וסיפורים בערבית מדוברת

שיחות וסיפורים בערבית מדוברת

חומרי לימוד ותרגול בערבית מדוברת: שיחות, שיחונים וסיפורים קצרים

לימוד ערבית ובעצם כל שפה או דיאלקט, הוא תהליך הדרגתי הדורש מאיתנו לסגל סגנון הגייה, מבטא, הטעמה אשר יסייעו לנו לחקות את דוברי אותה השפה או הדיאלקט כשפת אם. כחלק בלתי נפרד משיטת הלימוד של חיכמה אשר באה לידי ביטוי בשיעורי הערבית והשפות האחרות, אנו מקפידים על שימוש בקטעי סיפורים ושיחות בערבית המדוברת כאמצעי לחיזוק השליטה  בלשון, בהגייה ובהטעמה ברמת האות, המילה והמשפט.

שיחונים אלו, מהווים חלק בלתי נפרד מחומרי הלימוד בקורסי ערבית מדוברת והם משמשים לתרגול השפה בצורה בלתי אמצעית, קטעי הקריאה מופיעים בחוברות הלימוד של הקורס ונלמדים בצורה מדוקדקת מבחינה תחבירית, אוצר מילים, הגייה והטעמה.

שיחונים בערבית מדוברת ברמת מתחילים (מתעדכן)

צרו איתנו קשר ונשמח להתאים פיתרון לימודי לכם או לארגונכם:

קורסי ערבית לפועלים מול עסקים מהעולם הערבי

קורסי ערבית לעסקים העובדים עם העולם הערבי

בית הספר חיכמה מציע קורס ערבית ייעודי לארגונים ועסקים הפועלים מול  קולגות בעולם הערבי ובמדינות ערב השונות: ירדן, מצרים, מרוקו, דובאי, כווית ומדינות המפרץ ואשר מעוניינים בכלים לאינטראקציה תרבותית ולשונית טובה יותר. 

הקורס נועד לגשר על פער השפה ולאפשר הבנה לשונית ותרבותית טובה ויעילה יותר לצורך שיפור האינטראקציה העסקית, צמצום חיכוכים וסינרגיה טובה יותר מול קולגות דוברי ערבית.

באמצעות ידיעת השפה הערבית המדוברת והתקשורתית יכולים העובדים בארגונים בינלאומיים הפועלים מול מדינות דוברות ערבית, לשפר את האינטרקאציה וההבנה התרבותית שלהם מול קולגות ולקוחות דוברי ערבית.  מנסיוננו מול לקוחות רבים בשנים האחרונות, גישור על פער השפה יכול לסייע בצורה דרמטית: אם באמצעות הבנה תרבותית רחבה יותר, העברת מידע, רשמים, מידע וביצוע מו"מ תוך התחשבות ברקע התרבותי של לקוחותינו.

המסלול הייחודי "ערבית מדוברת לעסקים – שפה ותרבות" נוצר ע"י הצוות הפדגוגי של ביה"ס חיכמה אשר כולל יהודים וערבים דוברי ערבית כשפת אם  אשר מכירים ומבינים את המורכבות הקיימת בסיטואציות עסקיות ומשפטיות, מסלול זה מציע פיתרון מעשי וארוך טווח לעוסקים בתחומים מאתגרים אלו.

קורסי ערבית לאנשי עסקים, מסחר המקיימים שיתופי פעולה עם ארגונים וחברות דוברי ערבית

הקורסים מועברים בצורה מקוונת (אונליין) או פרונטלית ב-4 רמות, במסלולים פרטניים או קבוצתיים. 

תכנית לימודים כללית:

 • הבנת הנשמע,  ברכות, נימוסים והיכרות
 •  נושאי הדקדוק הבסיסיים בשפה הערבית המדוברת
 • אוצר מילים ייעודי: עסקים, הסכמים, מסחר, תעשייה, תקשורת, משפטים
 •  שיחות שכיחות: זמנים, הסכמים, גורמי ממשל, גורמי צד שלישי
 •  תרבות ודת בחברה הערבית

צרו איתנו קשר ונשמח להתאים פיתרון לכם או לארגונכם:

קורסי ערבית לאנשי אבטחה וחירום

קורסי ערבית לאנשי אבטחה וחירום

בית הספר חיכמה מציע קורס ערבית ייעודי לעוסקים בענפי ההגנה, הביטחון, השיטור, האבטחה והחירום ואשר מיועד לכל העובדים המועסקים כמאבטחים, שומרים, בקרים, שוטרים, חיילים, כיתות כוננות, לוחמי אש, ואשר נמצאים באינטראקציה מול קולגות דוברי ערבית או בסיטואציות של אי הבנה ועימות מול דוברי ערבית במהלך עבודתם השוטפת. 

הקורס נועד לגשר על פער השפה ולאפשר הבנה לשונית ותרבותית טובה ויעילה יותר לצורך צמצום חיכוכים ואי הבנות למינימום האפשרי ושיתוף פעולה טוב יותר במהלך פעולות ההגנה או האבטחה השוטפת. 

באמצעות ידיעת השפה הערבית המדוברת יכולים כוחות, השיטור, הביטחון או האבטחה לנהל אינטראקציה טובה יותר עם אזרחים דוברי ערבית ולצמצם את החיכוכים ואי ההבנות בצורה משמעותית.  מנסיוננו מול לקוחות רבים בשנים האחרונות, גישור על פער השפה יכול לסייע בצורה דרמטית: אם באמצעות הבנה תרבותית רחבה יותר, העברת מידע, הנחיות והוראות בצורה מפורטת וברורה.

המסלול הייחודי "ערבית מדוברת לענף הביטחון – שפה ותרבות" נוצר ע"י הצוות הפדגוגי של ביה"ס חיכמה אשר כולל יהודים וערבים דוברי ערבית כשפת אם  אשר מכירים ומבינים את המורכבות הקיימת בסיטואציות חירום וביטחון, מסלול זה מציע פיתרון מעשי וארוך טווח לעוסקים בתחומים מאתגרים אלו.

קורסי ערבית לכוחות אבטחה וחירום

הקורסים מועברים בצורה מקוונת (אונליין) או פרונטלית ב-4 רמות, במסלולים פרטניים או קבוצתיים. 

תכנית לימודים כללית:

 • הבנת הנשמע,  ברכות, נימוסים והיכרות
 •  נושאי הדקדוק הבסיסיים בשפה הערבית המדוברת
 • אוצר מילים ייעודי: הוראות, כיוונים, הכוונה
 •  שיחות שכיחות: הדרכה, תשאול, חיפוש, כריזה, החלפת מידע
 •  תרבות ודת בחברה הערבית

צרו איתנו קשר ונשמח להתאים פיתרון לכם או לארגונכם:

קורסי ערבית לרופאים וצוותי רפואה

קורסי ערבית לרופאים וצוותי רפואה

בית הספר חיכמה מציע קורס ערבית ייעודי לעוסקים בענפי הבריאות והרפואה המיועד לכל העובדים המועסקים במרפאות, בתי"ח, מרפאות פרטיות ואחרות ואשר נמצאים באינטראקציה מול דוברי ערבית: רופאים, אנשי מד"א ועזרה ראשונה, צוותים רפואיים, צוותים לוגיסטיים ועוד.

הקורס נועד לגשר על פער השפה ולאפשר הזדמנות ליצירת סביבת עבודה טובה ויעילה יותר תוך הבנה לשונית ותרבותית בין האוכלוסיות השונות המשתפות פעולה במקום העבודה.

באמצעות ידיעת השפה הערבית המדוברת יכולים הצוותים הרפואיים במקומות העבודה לנהל אינטראקציה טובה יותר ולהבין קולגות או פציינטים הדוברים את השפה הערבית. מנסיוננו מול לקוחות רבים בשנים האחרונות, גישור על פער השפה יכול לסייע בצורה דרמטית: אם באמצעות הבנה תרבותית רחבה יותר, העברת רשמים, הנחיות והוראות בצורה מפורטת יותר, התנהלות  בינאישית טובה יותר, מניעת סכסוכים או ויכוחים מיותרים ויצירת סינרגיה במקום העבודה .

המסלול הייחודי "ערבית מדוברת לענף הבריאות והרפואה – שפה ותרבות" נוצר ע"י הצוות הפדגוגי של ביה"ס חיכמה אשר כולל יהודים וערבים דוברי ערבית כשפת אם  אשר מכירים ומבינים את המורכבות הקיימת במקומות העבודה בצורה עמוקה, מסלול זה נותן פיתרון מעשי לתקשורת טובה בין העוסקים בתחום לקולגות ולפציינטים שלהם.  

קורסי ערבית לרופאים וצוותים רפואיים המקיימים אינטראקציה עם פציינטים דוברי ערבית או עובדים לצד אוכלוסייה דוברת ערבית

הקורסים מועברים בצורה מקוונת (אונליין) או פרונטלית ב-4 רמות, במסלולים פרטניים או קבוצתיים. 

תכנית לימודים כללית:

 • הבנת הנשמע,  ברכות, נימוסים והיכרות
 •  נושאי הדקדוק הבסיסיים בשפה הערבית המדוברת
 • הוראות ופעלים שימושיים
 • אוצר מילים ייעודי: מונחים רפואיים, מחלות, כאבים, מכשור רפואי 
 •  שיחות שכיחות: אנמנזה, תרופות, ליווי משפחות, העברת מידע ראשוני
 •  תרבות ודת בחברה הערבית

צרו איתנו קשר ונשמח להתאים פיתרון לכם או לארגונכם:

קורסי ערבית לענף הבנייה, התשתיות והתעשייה

קורסי ערבית לענף הבנייה, התשתיות והתעשייה

בית הספר חיכמה מציע קורס ערבית ייעודי לעוסקים בענף הבנייה המיועד לכל העובדים המועסקים באתרי הבנייה ואשר נמצאים באינטראקציה מול דוברי ערבית: מנהלים, מהנדסים, מפקחים, מחסנאים, אנשי תעשייה, תשתיות ועוד

הקורס נועד לגשר על פער השפה ולאפשר הזדמנות ליצירת סביבת עבודה טובה ובטיחותית יותר תוך הבנה לשונית ותרבותית בין האוכלוסיות השונות המשתפות פעולה באתר הבנייה.

באמצעות ידיעת השפה הערבית המדוברת יכולים המנהלים והמפקחים באתר לנהל אינטראקציה טובה יותר עם עובדים אשר לא דוברים את השפה העברית, מנסיוננו מול לקוחות רבים בשנים האחרונות, גישור על פער השפה יכול לסייע בצורה דרמטית: אם באמצעות מניעת בעיות בטיחות, העברת הנחיות והוראות בצורה מפורטת יותר, התנהלות  בינאישית טובה יותר, מניעת סכסוכים או ויכוחים מיותרים ובכלל ליצירת סינרגיה במקום העבודה או באתר הבנייה.


המסלול הייחודי "ערבית מדוברת לענף הבנייה – שפה ותרבות" נוצר ע"י הצוות הפדגוגי של ביה"ס חיכמה אשר כולל יהודים וערבים דוברי ערבית כשפת אם  אשר מכירים ומבינים את המורכבות הקיימת באתרים בצורה עמוקה, מסלול זה נותן פיתרון מעשי לתקשורת טובה בין העובדים, מייעל את העבודה ומשפר את הבטיחות באתרים.  

קורסי ערבית לענף הבנייה, התעשייה והתשתיות

הקורסים מועברים בצורה מקוונת (אונליין) או פרונטלית ב-4 רמות, במסלולים פרטניים או קבוצתיים. 

תכנית לימודים כללית:

 • הבנת הנשמע,  ברכות, נימוסים והיכרות
 •  נושאי הדקדוק הבסיסיים בשפה הערבית המדוברת,
 • הוראות ופעלים שימושיים
 • אוצר מילים ייעודי: כלי עבודה, מקצועות, חומרים
 •  שיחות שכיחות: הנחיות בטיחות, כיוונים והכוונה, חשמל, בטון, אינסטלציה ותשתיות
 •  דת ותרבות בחברה הערבית

צרו איתנו קשר ונשמח להתאים פיתרון לכם או לארגונכם:

קורסי ערבית שימושיים לכל קהל וצורך

קורסי ערבית שימושיים לכל צורך וקהל

ברוכים הבאים לחיכמה! התחנה האחרונה שלכם בכל הנוגע ללימודי השפה הערבית: אנחנו מציעים קורסי ערבית מדוברת ותקשורתית ללקוחות פרטיים,עסקיים ומוסדיים בכל הרמות ולמסגרות שונות.

הקורסים מוצעים במגוון צורות: קורסים פרטניים או קבוצתיים, פרונטליים או מקוונים (אונליין), ללימוד מול מרצה או ללימוד עצמאי.

לקבלת מידע נוסף בחרו את התחום הקרוב אליכם או צרו קשר ישיר איתנו באמצעות טופס הפנייה או הטלפון

קורסי ערבית כלליים

קורסי ערבית מדוברת או ערבית ספרותית (אנחנו אוהבים לקרוא לה "תקשורתית") ללקוחות פרטיים או עסקיים המעוניינים לרכוש יכולות שיחה בערבית המדוברת בלהג אזורי – מקומי  ו/או יכולות קריאה, כתיבה ודיבור בערבית המשמשת באמצעי התקשורת (ערבית סטנדרטית אחידה – MSA).

קורסי ערבית ייעודיים

קורסי ערבית ייעודיים ללקוחות פרטיים או עסקיים על פי תחומי הפעילות, קורסי הערבית הייעודיים מחולקים ל-4 ענפים מרכזיים: ערבית עסקית, ערבית לענף האבטחה והחירום, ערבית לענף הרפואה וערבית לענף הבנייה, התשתיות והתעשייה. הקורסים כוללים את לימודי היסודות הסטנדרטיים לצד פרקי לימוד ייעודיים שימושיים לתחום המקצועי הרלבנטי: בריאות, רפואה, בנייה או עסקים.

מהדורת חדשות העולם הערבי והאסלאמי: התמודדות המשטרים הערביים עם הקורונה

מהדורת חדשות העולם הערבי והאסלאמי: כיצד מתמודדים המשטרים הערביים עם נגיף הקורונה?

על האסטרטגיה בה נוקטים המשטרים הערביים, איראן וטורקיה בכדי להתמודד עם האתגרים שמציב נגיף הקורונה על הישרדותם ועתידם הפוליטי

רוני שלום הרצאות

רוני שלום הוא מנהל ביה"ס חיכמה ללימודי ערבית ומזרח תיכון, יועץ, חוקר ומרצה בתחומי השפה הערבית ותרבויות המזרח התיכון.

שיתוף בפייסבוק
טוויטר
ווטסאפ
טלגרם
דואר אלקטרוני
הדפסה

נכון לתאריך 11.4.2020 מספר הנדבקים בקורונה במדינות ערב עלה בצורה הדרגתית מבחינה רשמית, זאת לצד עליות תלולות יותר באיראן ובטורקיה.

 

כך למשל בטורקיה, אשר דיווחה על 5 נדבקים בתאריך 13.3.2020 מדווחת היום על כ-48,000 נדבקים, מה שמציב אותה במקום ה-9 בעולם. לפניה ברשימה, איראן, במקום ה-8 בעולם במספר הנדבקים אשר דיווחה בתאריך 13.3.2020 על 13,000 נדבקים והיום מדווחת על כ-70,000 נדבקים. מספרי האמת בשתי המדינות צפויים להיות גבוהים הרבה יותר.

כך גם לגבי סעודיה, אשר מספר החולים בה עלה מ-45 חולים ל-4,000, איחוד האמירויות עם מספר דומה, קטר עם כ-3,000 חולים, ומצרים על 100 מיליון תושביה אשר מדווחת על 1,800 חולים בלבד.  

 

באלג'יריה מספר המתים המדווח הגבוה ביותר עם מעל ל-250 מתים ו-1,700 חולים, מרוקו עם 1,500 חולים, עיראק  מדווחת על 1,300 חולים, לבנון 619, וירדן אשר מדווחת על 372 חולים בלבד.  שכחנו את השטחים הנשלטים ע"י אסד בסוריה אשר מדווח על 25 נדבקים זאת לעומת צפי למספר אמת של עשרות אלפי חולים במדינה.

 

על פי מדד הקורונה של המזרח התיכון, מדינות בהן יש דיווח על מספר גבוה של חולים יחסית למספר התושבים הן יציבות יותר לעומת מדינות אשר מדווחות על מספר חולים נמוך. צפו בפרק השני של מהדורת חדשות העולם הערבי והאסלאמי:

עם מי תרצו לשתף את המאמר?

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בווטסאפ
שתפו בטלגרם
שתפו בדואר האלקטרוני
הדפיסו

קבלת עדכונים על מאמרים חדשים באמצעות הדוא"ל