עדכונים וחדשות
דף הבית / חיכמה – בית הספר לערבית ומזרח תיכון

חיכמה – בית הספר לערבית ומזרח תיכון

חיכמה – התכנית ללימוד ערבית הינה תכנית בפריסה ארצית המציעה קורסים ברמות שונות ללימוד ערבית מדוברת ארצישראלית, ערבית מצרית וכן ערבית של אמצעי התקשורת, ערבית מודרנית, ספרותית וזאת לצד סדנאות וימי עיון בתחומי השפה הערבית והמזרח התיכון.

מסלולי הלימוד בבית הספר לערבית ומזרח תיכון

בית הספר לערבית ומזרח תיכון: מסלולי הלימוד

"חיכמה – התכנית ללימוד ערבית" היא הזרוע החינוכית של קבוצת ערביק מדיה העוסקת בייעוץ והדרכה בשפה הערבית משנת 2011. פעילות הקבוצה כוללת אינטרקאציה יומיומית עם המגזר הערבי בארץ ובאזור המזה"ת ובתחומים מגוונים: שיווק, הדרכה, ביטחון, מסחר, תעשייה ועוד. בחיכמה אנו מיישמים את הידע הארגוני שנצבר אצלנו לצד היכולות הרטוריות והמקצועיות של צוות התכנית לטובת חווית לימוד יוצאת דופן ובעלת ערך מוסף לציבור ולחברה. ניתן להתרשם מפורטפוליו הלקוחות שלנו כאן.

בביה"ס חיכמה אנו מאמינים בעבודת צוות של אנשי מקצוע מובילים בתחומם: מערך רישום וייעוץ, פדגוגיה ופיתוח תכניות לימודים, הדרכה, שיווק, פרוייקטים מיוחדים ועוד. הדבר מקנה לסטודנט חווית לימוד שימושית, אקטואלית ובסטנדרטים הפדגוגיים והאקדמיים הגבוהים ביותר.

العامية

קורסי ערבית מדוברת ב-3 רמות:
רמה א' – ערבית מדוברת למתחילים 
רמה ב' – ערבית מדוברת לממשיכים 
רמה ג' – ערבית מדוברת למתקדמים
רמה ד' – ערבית מדוברת למתקדמים חלק 2 (בקרוב) 

קורסי ערבית מדוברת ייעודיים:
ערבית ביטחונית – קורס ערבית מדוברת לאנשי כוחות הביטחון
ערבית רפואית – קורס ערבית מדוברת לרופאים וצוותי רפואה

ערבית מדוברת מפגש תרגול חיכמה

العربية في وسائل الإعلام

קורסי ערבית של אמצעי התקשורת ב-3 רמות:
רמה א' – ערבית קרוא וכתוב למתחילים 
רמה ב' – ערבית של אמצעי התקשורת 1
רמה ג' – ערבית של אמצעי התקשורת 2

אמצעי התקשורת הערביים

اللغة المصرية

רמה א' – ערבית מצרית למתחילים

להג מצרי

الشرق الاوسط بين الماضي والحاضر

קורס שנתי: היכרות עם המזרח התיכון מהמאה השישית ועד ימינו בהקשר אקטואלי

פתגמים בערבית

תכניות לימודים מותאמות לתלמידי חטיבות הביניים והתיכונים

קורסים מותאמים לכיתות ז-יב בשלל נושאי המזרח התיכון והשפה הערבית

לימוד ערבית ומזרח תיכון לילדים ובני נוער

יש לכם שאלות? נשמח לענות

רשימת תפוצה לעדכונים

קבלו עדכונים מחיכמה

באפשרותכם להתעדכן ברשימת הקורסים הקרובים, בחומרי העשרה ובאקטואליה מרחבי העולם הערבי באמצעות הניוזלטר התקופתי, 
להרשמה מלאו את הפרטים הנדרשים בטופס הבא, הניוזלטר נשלח בין פעם לפעמיים בחודש וניתן להפסיק את קבלתו בכל עת.

אלערביה: מילים פופולריות באנגלית אשר מקורן מהשפה הערבית

מילים פופולריות באנגלית אשר מקורן מהשפה הערבית

מאת: מערכת ביה"ס חיכמה

בכתבה שהעלתה לאחרונה רשת אלערביה הסעודית אשר פועלת מדובאי ואשר ממשיכה את מסורת הגאווה בשפה הערבית וההשפעה שהיא הותירה על שפות אחרות בעולם, התייחסה הרשת למספר מילים די פופולריות בשפה האנגלית בת זמננו אשר מקורן, כך לפי טענת הרשת, בשפה הערבית.

לא בטוח כי המילה "קנדיל" הקדימה את המילה Candle אולם לגבי יתר המילים יש פחות או יותר הסכמה כי הן הגיעו בתקופות מסויימות לאירופה, בין היתר על ידי העות'מאנים , שובשו והפכו במרוצת השנים למילים שימושיות בנות זמננו :

קפה – קַהְוַה, בטורקית הפך ל כּהפה ומשם ל-Coffee, כותנה – קֻטְן, מומיה –  מומיא, ספארי – סַפַר (בערבית: נסיעה, טיול), מגזין – מַחְ'זַן (בערבית: מחסן), נר (Candle) – קַנְדִיל, ג'ינג'ר – זנגביל, מראה (Mirror) – מִרְאַאה,  מזרן (Mattress) –  מַטְרַח (מקום). ספה (Soffa) – צֻפַַّה (ספסל), כד (Jar) – גַ'רַّה (במקור: כד חרס), אלגוריתם – שיבוש שמו של המלומד המוסלמי ממוצא פרסי / אוזבקי מוחמד אבן מוסא אל-ח'ואריזמי, אלגברה – מהמילה אלגַ'בְּר (חיבור חלקים שבורים).

יש לכם שאלות / הערות / הארות? שלחו לנו:

הזירה הפלסטינית – סקירה שבועית: הפלסטינים מתסיסים את הזירה, מצרים מכניסה דלק לרצועה לאחר פרסום על גניבת סולר על ידי חמא"ס

הזירה הפלסטינית - סקירה שבועית

משלחת של המודכ"ל המצרי תגיע לרצועה, המצרים מכניסים סחורות לרצועה, עובדי הניקיון בבתי החולים חזרו לעבודה, הפגנות מחאה מול משרדי אונר"א, חמא"ס ופתח מגבירים את הקריאות לאלימות כנגד ישראל והפטור מארנונה על נכסי הכנסייה בירושלים.

מאמר אורח מאת יעקב סבג

2.3.2018

גורמי החמא"ס מדווחים על התקדמות ניכרת בשיחות שניהלה משלחת התנועה בראשות אסמאעיל הניה בקהיר, ובעקבות זאת יגיעו לרצועה משלחת של המודכ"ל המצרי בקרוב, כמו גם משלחת מטעם ממשלת הרש"פ.

המצרים במקביל, הפגינו מחוה של רצון טוב ואישרו הכנסת כמויות גדולות של דלק, ברזל לבניה, סיגריות ופירות וירקות לרצועה דרך מסוף רפיח, וזה, אחרי שמתפ"ש מפרסם שאנשי החמא"ס מכרו בשוק הפרטי 2 מליון ליטר סולר, במקום לתפעל את תחנת הכח ברצועה. כן אישרו המצרים חזרה של כמה מאות עזתים שנתקעו בשדה התעופה בקהיר.

החמא"ס מצידה ממשיכה במדיניות של הטלת האשמה למצוקה ברצועה על כתפי ישראל וממשלת חמדאללה, ובמסגרת זו הושבתו המסחר והממשלה ליום אחד, תוך קיום הפגנות ותהלוכות מחאה. מנגד, חזרו עובדי הנקיון בבתי החולים ברצועה לעבודה, למרות אי קבלת שכרם, לאחר שקיבלו מענק של 100 דולר מהחמא"ס. לצד זאת, התקיימו הפגנות מחאה מול משרדי אונר"א ברצועה במחאה על הקיצוץ בשירותיה לאוכלוסיה. הנה כתבה על השביתה ברצועה:

במישור המדיני: זעם פלסטיני מכל הפלגים על הודעת ארה"ב בדבר הכוונה להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים כבר ב- 14 במאי. גורמים בחמא"ס הגדירו זאת כהכרזת מלחמה, ואילו ברש"פ מציינים שאין להודעה זו כל משמעות והיא רק מוכיחה, עד כמה חסרת ערך צפויה להיות הצעת הגישור האמריקאית המכונה "עסקת המאה", שהאמריקאים הכריזו, כי תונח בקרוב על השולחן.

למרות זאת, פורסם על מגעים בתיווך סעודי לקרב מחדש בין הרש"פ לממשל האמריקאי, מגעים שאת דבר קיומם אישר נביל עמרו, יועצו המדיני של אבו מאזן. לעומת זאת הכריז אבו מאזן עצמו בנאום הפתיחה של כינוס המועצה המהפכנית של הפת"ח שנפתח השבוע בראמאללה, כי במגעים שקיים עולה תמיכה רחבה ברעיון של הגדלת קבוצת המדינות המתווכות בסכסוך הישראלי – פלסטיני.

בשטח: נמשכות התסיסה וההסתה, לא רק מצד החמא"ס, אלא גם מחוגי הפת"ח, תוך קריאה להתקוממות עממית אלימה נגד ישראל, ביטוי לכך ניתן היה לראות בשורה של נסיונות לתקוף את חיילי צה"ל, כמו לדוגמא בתקרית ביריחו, בה ניסה מפגע פלסטיני לתקוף את החיילים במוט ברזל, נורה ברגליו והוכה קשות ע"י החיילים שביקשו לעצרו, מה שעורר טענה פלסטינית שחיילי צה"ל היכו למוות כביכול צעיר פלסטיני חסר ישע. הנה תיעוד הארוע ממצלמות האבטחה שפורסם בידי ארגון בצלם, עם כל המגמתיות המתבקשת:

ועוד השבוע: הכנסיות הנוצריות סגרו למספר ימים את כנסיית הקבר בירושלים, במחאה על דרישת עיריית ירושלים לגבות ארנונה מהנכסים המסחריים שלהן ברחבי ירושלים, והחקיקה, המפקיעה מהן את הבעלות על נכסים המוחכרים בחוזי חכירה ארוכי טווח על אדמותיהם. יצויין שהסיכוי לביטול הפטור מארנונה היה אפסי מלכתחילה, שכן מדובר בפטור הקיים עוד מימי האימפריה העותומנית, וברור היה לכל שאין סיכוי לבטלו. נראה שעיקר הדיון הינו בשאלת הפיצוי הממשלתי לעיריית ירושלים בשל המשך הפטור.

לסקירות קודמות:

יעקב סבג הוא יליד מושב תקומה בנגב הצפוני, בן לעמוס אליהו סבג הי"ד, מראשוני הנופלים של צה"ל במלחמת ההתשה, שנהרג בקרב בסיני בל' סיון התשכ"ז, ולרוזה, סייעת בגן. בוגר תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטה העברית (1984), במסגרת העתודה האקדמית. מר סבג שירת במשך 25 שנה בצה"ל בתחום הערבי בדגש על הגזרה הפלסטינית, לאחר השחרור משמש במילואים בתפקיד יועץ לענייני פלסטינים ביחידת הממשל של פיקוד מרכז. לאחרונה הוציא את ספרו "זכרונות אבו יוסף" בהוצאת סלע מאיר.

יעקב סבג הפלסטינים

יש לכם שאלות? נשמח לענות

הזירה הפלסטינית – סקירה שבועית: שגריר קטר מבקר בעזה ומותקף על ידי עזתים הזועמים על גניבת כספי הסיוע בידי חמא"ס

הזירה הפלסטינית - סקירה שבועית

העזתים מוחים מול השגריר הקטרי על גניבת כספי הסיוע בידי גורמי חמא"ס, הרשות מנסה לסכל את "עסקת המאה" באו"ם, ישראל מכניסה חומרי בניין לרצועה ומתירה ל-3000 עזתים לעבוד בישראל.

מאמר אורח מאת יעקב סבג

22.2.2018

הפלסטינים ממשיכים במאמץ לסכל את יוזמת התיווך האמריקאית המכונה "עסקת המאה", ובמסגרת זו נאם אבו מאזן בפני מועצת הבטחון של האו"ם והציג הצעת שלום משלו, על בסיס העיקרון הידוע של מדינה פלסטינית שבירתה במזרח ירושלים. החידושים היחידים בדבריו היו הסכמה שמערב ירושלים תשמש בירת ישראל, ובעיר העתיקה יתקיים מנגנון שיבטיח חופש פולחן לבני כל הדתות, וכן הצעה לקיום ועידת שלום אזורית בקיץ הקרוב. בד בבד, הזהיר צאיב עריקאת, כי הרש"פ קרובה לסוף דרכה, וכי ממילא השליט העיקרי בשטחים הינו שר הבטחון הישראלי ליברמן, וראש ממשלתו הינו מתאם פעולות הממשלה בשטחים. 

אמירה זו נתקלה בתגובה צינית של החמא"ס שאמרה: אם כך הם פני הדברים, הרי דרישת הרש"פ לאפשר לממשלת הרש"פ שליטה מלאה ברצועה, משמעותה, מתן השליטה גם ברצועה לליברמן. גורמי החמא"ס גם תקפו את נאום אבו מאזן במועצת הבטחון, וטענו שהוא מהווה חזרה לקו אוסלו הכושל שניהלה הרש"פ.

בד בבד, תוקפים אנשי החמא"ס את ממשלת הרש"פ בראשות ראמי חמדאללה וטוענים שמדובר בממשלה לא לגיטימית שצריכה להתפטר, ולפנות מקום לממשלה מוסכמת על כלל הפלגים, ובראשם החמא"ס עצמו. חמדאללה מצידו שב ותובע מהחמא"ס לאפשר לממשלתו לנהל את הרצועה, כדי שתוכל לטפל במצב, ובין היתר מכריז, כי בתקציב השנה הבאה, אמורים להיקלט 20 אלף מעובדי המנגנון הציבורי שהקימה החמא"ס ברצועה, במנגנון הממשלתי, וכן הוכנו תכניות להקלת מצוקת החשמל באזור.

ברקע, נמשכת ההסלמה בעזה- 4 חיילי גולני נפגעו בשבת ממטען צד על גדר המערכת באזור ח'אן יונס. המטען הונח ככל הנראה בחסות הפגנות הגדר, המתקיימות מדי שבוע בזירה. בתגובה הפציץ צה"ל עמדות ופתחי מנהרות, וכן חוסלה חוליית נ"ט של החמא"ס ברפיח ושניים מאנשיה נהרגו.

בניסיון פתטי להפגין תעוזה משחררים אנשי החמא"ס צילומים של אנשיהם יורים טילי נ"ט לעבר מטוסי צה"ל, אולי מתוך חלום לשחזר את ההצלחה הסורית מהשבוע שעבר. נראה שבחמא"ס מתחילים לחוש שהם חייבים להעיר ולו במעט את הגזרה, כדי להביא להקלת הלחץ עליהם, לאחר שהמו"מ לפיוס נשאר תקוע, למרות סבב השיחות שקיימו אנשיהם בקהיר, עם מפקד המודכ"ל המצרי החדש: עבאס כאמל. בהקשר זה נמסר על הצטרפות מוסא אבו מרזוק למשלחת החמא"ס בראשות אסמאעיל הניה, השוהה בקהיר, ככל הנראה בשל קשריו ההדוקים עם אנשי המודכ"ל המצרי.

איתות לכך שהמסר החמא"סי נקלט, ניתן היה לראות בהבטחות להקלות בהכנסת חומרי בניה לרצועה, לאחר מפגש מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף מרדכי, עם ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה, ועם שליח האו"מ לאזור הבולגרי מאלדינוב. בנוסף, נמסר על מתן היתרי תעסוקה ל- 3000 פועלים מעזה בישראל. זאת, לצד הבטחות לאפשר הכנסת סחורה לרצועה גם דרך ארז, ולא רק דרך כרם שלום. כן הוכנסו כמויות קטנות של דלק לטובת תפעול תחנת הכח בעזה. אנשי החמא"ס מבקשים במקביל את פתיחת מסוף רפיח, אך המצרים הממשיכים במבצע נגד דאע"ש בסיני מסרבים להיענות לבקשתם, ופתחו את המסוף רק בהיקף מצומצם להעברת מספר מצומצם של אנשים שנתקעו במצרים וברצועה. במקור נועדה הפתיחה להימשך ארבעה ימים, אך בשל המתיחות בסיני היא ארכה יום אחד בלבד.

בנוסף, תנועת החמא"ס פרסמה גילוי דעת הדוחה את האשמות ישראל והממשל האמריקאי בדבר אחריותה למצוקה ברצועה. החמא"ס טוענת שהמצוקה היא פועל יוצא של מדיניות המצור שמטילה ישראל על הרצועה, ולא שום דבר אחר. כמו כן, התקיימה שביתת מסחר כללית בעזה, ובמהלכה הפגנות מחאה נגד מה שמכונה: המצור על הרצועה. כן הודיעו העיריות ברצועה על צמצום פעילותם ב- 50%, הפסקת הפעלת מתקני טיהור מי השפכים, והזרמת המים לים בשל מחסןר בדלק, וסגירה מוחלטת של החופים לרחצה.

יצויין, כי בפועל אין כמעט מגבלות על יבוא סחורות לרצועה, למעט מוצרים העשויים לשמש לייצור נשק, ואילו חומרי בניה מוכנסים על בסיס מנגנון פיקוח האמור למנוע שימוש בחומרים אלו לבניית מנהרות. למרות הפיקוח כביכול, ניתן לראות שארגוני הטרור אינם חסרים אמצעים לבניית המנהרות.

יצויין, שגם בחמא"ס מבינים שישראל אינה מעוניינת בהסלמה, ובין היתר נשלח לשם כך לעזה השגריר הקטרי עמאדי, בשליחות שחייבת היה להיות מתואמת עם ישראל. גם הפצצות התגובה הישראליות על ירי התמ"ס ברצועה כוונו כנגד פתחי מנהרות, ולא כנגד שום מטרה שיש בה חשש להימצאות מחבלים. יצויין, כי בעת שהשגריר הקטרי הגיע לרצועה הוא הותקף בידי עשרות תושבים נזעמים שטענו שהסיוע הקטרי אינו מגיע לאוכלוסיה אלא נגנב בדרך. אנשי החמא"ס, מיהרו להטיל איפול על הדברים, והציגו את המחאה כביטוי ל"כפיות טובה" כלפי הקטרים המסייעים לרצועה, ולא כ"מחאה כנגד התנהלותם". הנה תמונות המתארות את הארוע:

בזירת הפת"ח מחריפה המתיחות הפנימית, כאשר מחמד דחלאן מכריז רשמית על מאג'ד אבו שמאלה כראש הזרם של אנשיו ברצועה. מנגד, תוקף ג'בריל רג'וב פומבית את שלטונות מצרים בשל הגיבוי שהם נותנים לדחלאן, וטוען שמדובר בגישה לא הולמת, בייחוד משום שהמצרים יודעים מדוע סולק דחלאן משורות הפת"ח.

באיו"ש: המנגנונים פתחו בגל מעצרים כנגד אנשי החמא"ס, במיוחד בכפר עלאר שבגזרת טול כרם, לאחר חשיפת זירת מטענים שהתגלתה בגזרה. לטענת החמא"ס כוונו המטענים נגד צה"ל, וברש"פ טענו שלא מדובר באזור שחיילי צה"ל עוברים בו, ולכן, ככל הנראה כוונו המטענים נגד אנשי המנגנונים. אנשי החמא"ס מיהרו לתקוף את המנגנונים בעקבות המעצרים. כן גינו אנשי החמא"ס את הרש"פ בשל התנכלות לתהלוכת תמיכה שקיימו פעילי החמא"ס באוניברסיטת אלנג'אח בשכם לכבוד המחבל הרוצח אחמד ג'ראר מג'נין. הנה קישור לתהלוכה:

בתוך כך השתתפו אלפים בהלויות המחבלים מחלחול ובית סוריכ, שישראל מסרה בסוף השבוע לידי הרש"פ, כמחווה בעקבות הצלת שני חיילי צה"ל בג'נין. ביטוי נוסף למדיניות שראלית שמנסה כביכול לחזק את הרש"פ והמנגנונים ובפועל רק מייצרת להם תדמית של משתפי פעולה עם ישראל. הנה קישור לתמונות מההלויה בחלחול:

לצד זאת, הורתה המועצה המשפטית העליונה באיו"ש לקיים שימוע לשני שופטים בעקבות ביקורת שמתחו על התנהלות מערכת המשפט. הצעד עורר גינוי מחוגי זכויות האדם הטוענים שמדובר בנסיון לסתימת פיות.

 

לסקירות קודמות:

יעקב סבג הוא יליד מושב תקומה בנגב הצפוני, בן לעמוס אליהו סבג הי"ד, מראשוני הנופלים של צה"ל במלחמת ההתשה, שנהרג בקרב בסיני בל' סיון התשכ"ז, ולרוזה, סייעת בגן. בוגר תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטה העברית (1984), במסגרת העתודה האקדמית. מר סבג שירת במשך 25 שנה בצה"ל בתחום הערבי בדגש על הגזרה הפלסטינית, לאחר השחרור משמש במילואים בתפקיד יועץ לענייני פלסטינים ביחידת הממשל של פיקוד מרכז. לאחרונה הוציא את ספרו "זכרונות אבו יוסף" בהוצאת סלע מאיר.

יעקב סבג הפלסטינים

יש לכם שאלות? נשמח לענות

עוד "הפסקת אש" בסוריה?

הקריקטורה השבועית: עוד "הפסקת אש" בסוריה?

מאמר אורח מאת עידית בר

מועצת הביטחון אישרה הפסקת אש למשך 30 יום
مجلس الأمن يصوّت على هدنة ل 30 يوما
מתוך העיתון "ערבי 21" (عربي 21)

הרקע לקריקטורה

לאחר שבועיים של הפצצות כבדות של מטוסים סוריים ורוסיים על איזור אלע'וּטָה המזרחית בסוריה, החליטה מועצת הביטחון של האו"ם על הפסקת אש למשך חודש. 
נציג סוריה באו"ם, בשאר אלג'עפרי, טוען שארצו פועלת באלע'וּטָה כדי להגן על אזרחיה מפני הטרוריסטים שם. הפסקת האש, לדבריו, תאפשר להכניס סיוע הומניטרי לתושבים המוחזקים כבני ערובה בידי הארגונים החמושים.
גירסה אחרת לגבי הפסקת האש נשמעת בסרטון של רשת אוריינט המקורבת לאופוזיציה הסורית. תושבי אלע'וּטָה אומרים שה"הוּדְנָה" היא כַּלַאם פַאדִי" (מילים ריקות, דיבורים בלי כיסוי). המשטר הסורי ממשיך להפציץ אותם מהאוויר ודבר לא השתנה…

תיאור הקריקטורה

בשאר אלאסד, נשיא סוריה, מופיע בקריקטורה כמתאגרף שידיו בצורת טילים/פצצות.
האישה החבולה המוטלת על קרשי זירת האגרוף היא "אלע'וּטָה" (الغوطة).
שימו לב ליד ולרגל שלה…
החובש בדמות האו"ם נותן לה לשתות כדי להקל מעט על סבלה…

מלחמת האזרחים בסוריה אסד

לכתבות נוספות בסדרה:

עידית בר, מרצה, ערביסטית ומזרחנית. חוקרת ומנתחת קריקטורות מהעיתונות הערבית. בעלת בלוג "הקריקטורה השבועית של עידית"

עידית בר

יש לכם שאלות? נשמח לענות

פתיחת המרחב האווירי הסעודי לטיסות בין ישראל להודו

הקריקטורה השבועית: פתיחת המרחב האווירי הסעודי לטיסות בין ישראל להודו

מאמר אורח מאת עידית בר

פתיחת המרחב האווירי הסעודי לטיסות בין ישראל להודו  (فتح المجال الجوي السعودي للخطوط الإسرائيلية – الهندية)
מתוך אלג'זירה (الجزيرة)

הרקע לקריקטורה

הנורמליזציה ביו ישראל לסעודיה צוברת תאוצה. לא עוד קשרים חשאיים מתחת לשולחן, אלא שיתוף פעולה גלוי של ממש. 

אבל יש מי שלא מרוצה מכך… 

באתר של "תנועת החירות והשינוי" (حركة الحرية والتغيير), תנועה סעודית המתנגדת למשטר ומקורבת לאחים המוסלמים, מופיע מאמר התוקף את מדיניות ההתקרבות בין סעודיה לישראל. הוא מביא את דבריו של כמאל אחמד, חבר הפרלמנט המצרי, הרואה בנורמליזציה עם ישראל בגידה באומה המוסלמית. 

כותב המאמר מציין שלושה תחומים שבהם חלה התקרבות בין סעודיה לישראל למורת רוחו:

התחום הצבאי – מטוסים ישראלים מסייעים לסעודים לתקוף את החות'ים השיעים בתימן. 

התחום הכלכלי – חברות ישראלות הביעו את רצונן להצטרף לפרויקט הסעודי של הקמת העיר "ניום". עיר חדשה שתתחבר בגשר ענק למצרים ולשאר מדינות יבשת אפריקה. 

התחום הדתי- תמונות של בחור יהודי, שהצטלם בתוך מסגד הנביא באלמדינה, עוררו זעם של מוסלמים על חילול המסגד. מנגד, תורכי אלפייסל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, השתתף בכנס בבית כנסת בניו יורק.

תיאור הקריקטורה

בקריקטורה נראות שתי ידיים היוצרות לב, שדרכו חולפים המטוסים עם דגל ישראל. אלה מטוסים העושים דרכם בין הודו לישראל…

סעודיה הודו מרחב אווירי

לכתבות נוספות בסדרה:

עידית בר, מרצה, ערביסטית ומזרחנית. חוקרת ומנתחת קריקטורות מהעיתונות הערבית. בעלת בלוג "הקריקטורה השבועית של עידית"

עידית בר

יש לכם שאלות? נשמח לענות

הזירה הפלסטינית – סקירה שבועית: ניסיון הלינץ' בג'נין, שביתת עובדי הניקיון בבתי החולים, הפלסטינים בעזה לומדים שפות זרות בכדי להגר לחו"ל​

הזירה הפלסטינית - סקירה שבועית

ניסיון הלינץ' בג'נין, שביתת עובדי הניקיון בבתי החולים, הפלסטינים בעזה לומדים שפות זרות בכדי להגר לחו"ל

מאמר אורח מאת יעקב סבג

15.2.2018

משך והחרפה בגילויי האלימות. עשרות פצועים, רובם קל בהפגנות הגדר ברצועה ביום שישי. עימותים אלימים גם במספר מוקדים באיו"ש. את העוינות והשנאה ניתן היה לחוות השבוע ביתר שאת, בנסיון לינץ' שביצע המון פלסטיני מוסת בג'נין, בחייל וחיילת שטעו בדרך ונכנסו לעיר, ורק בהתערבות אנשי המש"פ הם ניצלו ממוות ודאי. הנקודה הבולטת בסיפור היא, שאיש בציבוריות הפלסטינית לא טרח לגנות את המתפרעים, אבל רבים מאוד תקפו את השוטרים, ואת התיאום הבטחוני, בהמשך לביקורת על קיומו, לאחר חיסול אחמד ג'ראר בג'נין, והכרזת המועצה המרכזית של אש"ף שקראה להפסיק את התיאום הבטחוני. הנה תמונות המתארות את תקיפת החייל והחיילת- אזהרה: התמונות קשות:

המצוקה ברצועה נמשכת, ובין היתר, נמסר על השבתה מוחלטת של תחנת הכח ברצועה בשל מחסור בדלק. כן דווח על השבתת שירותי הנקיון בבתי החולים, לאחר שחברות כח האדם המעסיקות את המנקים לא קיבלו תשלום מזה זמן. בנוסף, המגזר הפרטי הודיע על השעיה ליומיים של הכנסת סחורות לרצועה כתוצאה מהמצוקה. הנה כתבה על שביתת עובדי הנקיון בבתי החולים:

המצוקה ברצועה מעוררת עוד יותר את שאיפת הצעירים להגר לחו"ל. הנה כתבה על צעירים הלומדים שפות, במטרה להגדיל את הסיכוי לקבלת אשרת הגירה:

בנסיון להרגיע את המצוקה ברצועה. קטר מעבירה סיוע חירום בסך 9 מליון דולר, איחוד האמירויות 2 מליון, ומצרים מאשרת הכנסת מלט ודלק דרך מסוף רפיח. מנגד, מונעת מצרים מעבר נוסעים במסוף, בעיקר בשל המבצע הצבאי הגדול הנערך בסיני נגד אנשי דאע"ש.

במקביל, מכריז ראמי חמדאללה, ראש הממשלה הפלסטיני, כי הממשלה גיבשה תכנית לקליטת העובדים האזרחיים ברצועת עזה, מעידן ממשל החמא"ס במנגנון הציבורי, וייעדה לכך חלק מתקציב שנת 2018. יחד עם זאת, מתנה חמדאללה את מימוש המהלך, בהעברת השליטה המלאה ברצועה לידי ממשלתו.

כמו כן, זאפר מלחם, יו"ר רשות האנרגיה הפלסטינית מכריז שהרשות גיבשה תכנית לטיפול משמעותי במשק החשמל ברצועה, כולל הסבת תחנת הכח ברצועה לגז והפעלתה בהיקף מלא, הקמת מתקני אנרגיה סולארית והגדלת כמויות החשמל ממצרים ומישראל.

בהקשר זה, מאשימים אנשי הרש"פ את החמא"ס, כי היא ממשיכה לשלוט ברצועה ולנהל אותה, כולל גביית מיסים, וחידוש פעולת עמדה 4/4, החולשת על המעבר למחסום ארז, וזאת בניגוד להסכם הפיוס. בחמא"ס טוענים, כי הם נאלצים להמשיך את הגביה, ואת ניהול הרצועה, כיון שממשלת חמדאללה אינה משלמת את משכורות העובדים, ואינה מטפלת ברצועה כמובטח

משלחת חמא"ס בראשות אסמאעיל הניה יצאה למצרים לקידום נושא הפיוס. כן יצא לקהיר עזאם אלאחמד, הממונה על המו"מ מטעם פת"ח. במהלך הביקור במצרים נועדו הניה ועמיתיו עם נציגי מחמד דחלאן בראשות סמיר משהראוי, ולצידו סופיאן אבו זאידה ואוסאמה אלפרא, ראש עיריית ח'אן יונס לשעבר.

בתוך כך, אנשי החמא"ס קושרים קשר הדוק בין המצב ברצועה להתלקחות בחזית הצפונית, ומציינים שהעימות הבא יהיה כולל וישראל לא תוכל ליהנות ממציאות בה היא מתמודדת רק בחזית אחת.

במישור המדיני: בלט השבוע ביקור ראש ממשלת הודו נארנדרה מודי בראמאללה, כולל עליה והנחת פרחים בקבר ערפאת. כמו כן, יצא אבו מאזן השבוע לכינוס ועידת האו"מ בניו יורק. זאת, בצל המשך העיסוק בנושא יוזמת השלום האמריקאית המכונה: "עיסקת המאה", שהפלסטינים לא מהססים להכריז, כי ידחו אותה על הסף. עם זאת, עיקר חששם הוא שהאמריקאים בגיבוי ערבי, יכפו את המהלך בשטח, בניגוד לרצונם.

מחמוד עבאס נרנדה מודי רמאללה

לסקירות קודמות:

יעקב סבג הוא יליד מושב תקומה בנגב הצפוני, בן לעמוס אליהו סבג הי"ד, מראשוני הנופלים של צה"ל במלחמת ההתשה, שנהרג בקרב בסיני בל' סיון התשכ"ז, ולרוזה, סייעת בגן. בוגר תואר ראשון בהיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטה העברית (1984), במסגרת העתודה האקדמית. מר סבג שירת במשך 25 שנה בצה"ל בתחום הערבי בדגש על הגזרה הפלסטינית, לאחר השחרור משמש במילואים בתפקיד יועץ לענייני פלסטינים ביחידת הממשל של פיקוד מרכז. לאחרונה הוציא את ספרו "זכרונות אבו יוסף" בהוצאת סלע מאיר.

יעקב סבג הפלסטינים

יש לכם שאלות? נשמח לענות