הרצאות על המזרח התיכון והעולם הערבי

ההרצאות של חיכמה על המזרח התיכון והעולם הערבי נוגעות באספקטים החשובים ביותר של החיים באזורנו: חברה, דת, כלכלה, לשון ותרבות ונעשות בהקשר עדכני וישראלי, צרו איתנו קשר להזמנת הרצאה לארגונכם

ה"סושיאל": רשתות חברתיות במזרח התיכון

רוני שלום הרצאות על המזרח התיכון

כמו התקשורת המסורתית והלוויינית, כך גם רשתות המדיה החברתית חדרו למזרח התיכון והחלו לפעול בערבית באיחור אופנתי. הרשתות החברתיות הביאו לשינויים חיוביים בתחומים שונים, אולם בתחומים אחרים הם הביאו להחרפה או לשימור המצב הקיים. בהרצאה נסקור את השפעת הרשתות החברתיות על החיים בחברות הערביות בנות זמננו בנושאים כמו היכרויות, טאבואים, מחאה וחופש ביטוי ונדון בהתמודדות של המשטרים הערביים עם הכלים הטכנולוגיים החדשים.

להמשך קריאה

מי נגד מי בשכונה? המזרח התיכון – נכון להיום​​

רוני שלום הרצאות על המזרח התיכון

המזרח התיכון הוא אזור סוער, מורכב ומפוצל מאין כמוהו. לניזונים מאמצעי התקשורת יש קושי בהבנה של סוגיות היסוד המרכזיות במזרח התיכון, אלו אשר מניעות סכסוכים והסכמות כאחד. בהרצאה נסקור את הסוגיות והסכסוכים האקטואליים במזרח התיכון בן זמננו בהקשר היסטורי ועדכני כאחד, ונדון בשאלה האם גורל המזרח התיכון הוא סכסוכי דמים בלתי פוסקים ועל מקומה של ישראל בפאזל האזורי.

להמשך קריאה

משפחה, קהילה – כבוד ובושה בחברות המזרח התיכון

רוני שלום הרצאות על המזרח התיכון

הקודים החברתיים של המזרח התיכון מהווים בסיס להתנהלות חברתית ואישית באזורנו מזה אלפי שנים ומהם נגזרים מושגים ואידיאלים כשבטיות, כבוד, בושה, מעמד וערכים נוספים. בהרצאה נסקור את מושגי הכבוד והבושה וחשיבותם בחברות המזרח תיכוניות, מעמד האישה והמסגרת המשפחתית האידיאלית ונדון בסתירות ובהתאמות של ערכים אלו למאפייני החיים המערביים - המודרניים.

להמשך קריאה

מיהו ערבי? עליית האסלאם והזהות הערבית​ במזה"ת

רוני שלום הרצאות על המזרח התיכון

האסלאם החל את דרכו הרשמית בשנת 622 עם ההגירה הגדולה ממכה למדינה במזרח תיכון בו הערבים היוו מיעוט זניח. היום, כ-1,400 שנה לאחר מכן, מספר המוסלמים בעולם עומד עד כ-1.8 מיליארד בני אדם והשפה הערבית מדוברת בקרב כ-400 מיליון איש. בהרצאה נסקור את האידיאולוגיה והסיבות להתפשטות האסלאם בעולם, נשוחח על ההגירה מהמזרח התיכון למערב בימינו ונדון בשאלת הזהות הערבית והזהות האסלאמית במאה ה-21.

להמשך קריאה

החברה הערבית בישראל – בערב ובמערב

רוני שלום - הרצאות בנושא המזרח התיכון והחברה הערבית בישראל

החברה דוברת הערבית בישראל היא פסיפס של תרבויות וזהויות רבות ומגוונות הנתונות להשפעה של נורמות מערביות ומזרחיות, דתיות וחילוניות, ליברליות ושמרניות כאחד. בהרצאה נסקור את מבנה החברה הערבית בישראל, נכיר את סוגיות היסוד עימן היא מתמודדת, ונדון על הבדלי התרבות וסגנון החשיבה המרכזיים הקיימים בין דוברי עברית ודוברי ערבית בישראל.

להמשך קריאה

יחסי ישראל – מדינות ערב ותנועת הנורמליזציה

רוני שלום הרצאות על המזרח התיכון

דווקא באזור בו דת, מסורת והיסטוריה מהווים מרכיב משמעותי בזהות התושבים ישנה גמישות, פרגמטיות ואף להטוטנות בכדי להתמודד עם אתגרים ישנים וחדשים מבית ומבחוץ. בהרצאה נסקור את השינוי העובר על מדינות ערב בנושא הפלסטיני, נסקור את הסיבות והאתגרים איתם הן מתמודדות, ההשלכות והתועלות האסטרטגיות בהקשר הישראלי.

להמשך קריאה