חיכמה לימודי ערבית, פרסית והרצאות בנושאי המזרח התיכון גם באונליין

ניקוד בערבית – בסיס

ניקוד בערבית

הניקוד בערבית נקרא תַשְכִּיל تشكيل. לרוב, כמו בעברית, לא נכתוב ניקוד בערבית למעט במקרים בהם הניקוד נדרש בכדי להבדיל בין מילים דומות. עם זאת, אין מנוס  מלימוד והכרה של הניקוד, אם לצרכי הגייה נכונה ואם לצרכי קריאת טקסטים ספרותיים, דתיים, שימוש במילונים אינטרנטיים וכו'.

סימני הניקוד בערבית

הניקוד הבסיסי בערבית מורכב מ-4 התנועות הקצרות הבאות:

פַתְחַה

כפי שמופיע בניקוד האות הראשונה והשנייה במילה كَتَب, סימנה הוא קו אלכסוני יורד הנמצא מעל לאות, התנועה מקבילה לפתח בעברית בּَאבּ = בַּאבּ. ניקודה במקלדת ערבית: Shift+Q.

כַּסְרַה – ِ

כפי שמופיע בניקוד האות הראשונה במילה إِستقلال, סימנה הוא קו אלכסוני יורד מתחת לאות (או מתחת לדגש / השדה), התנועה מקבילה לחיריק בעברית בִּ =בּِ, אך במקרים רבים, במיוחד בערבית מדוברת, היא נהגית כסגול בֶּ. ניקודה במקלדת ערבית: Shift+A.

דַמַּה – ُ

כפי שמופיע בניקוד האות הראשונה במילה مُدِير, סימנה כסימן האות و בערבית או המספר 9 בצורה אלכסונית מעל לאות, התנועה מקבילה לשורוק בעברית בֻּ = בּُ. ניקודה במקלדת ערבית: Shift+E.

סֻכּוּן – ْ-

כפי שמופיע בניקוד האות השנייה במילה أَيْنُ, סימנה עיגול חלול מעל לאות, התנועה מקבילה לשווא נח בעברית, ולפעמים גם נהגית כשווא נע בַּיְת =בּَיْת. ניקודה במקלדת ערבית: Shift+X.

במחשב יש להוסיף את הניקוד לאחר כל אות ואות, בכתב יד נוסיף את הניקוד לאחר שסיימנו את כתיבת המלה, יחד עם הוספת הנקודות הדיאקריטיות.

כתיבה והאזנה לאופן הניקוד של האותיות בערבית

בית הספר לערבית ומזרח תיכון

בית הספר לערבית ומזרח תיכון

ביה"ס ללימודי ערבית ומזרח תיכון "חיכמה" הוא בית הספר המוביל מסוגו ללימודי השפה הערבית המדוברת, הערבית הספרותית והלשון הערבית של אמצעי התקשורת