עדכונים וחדשות
דף הבית / תרבות המזרח התיכון / חגים ומועדים בשפה הערבית / 20 מושגים בשפה הערבית לרגל עִיד אֶלְמַסַאחֶ'ר (פורים)

20 מושגים בשפה הערבית לרגל עִיד אֶלְמַסַאחֶ'ר (פורים)

20 מושגים בשפה הערבית לרגל עִיד אֶלְמַסַאחֶ'ר (פורים)

חג הפורים מציין את הצלתם של יהודי האימפריה הפרסית (אֶלְאִמְבְּרַאטוּרִיַה אלְפַרְסִיַה) מרצח עם (אִבַּאדַה גַ'מַאעִיַّה) על פי המסופר במגילת אסתר (סִפֶר אסתיר). בשפה הערבית – היהודית מכונה החג  עִיד אֶלְפוּר (חג הפור) על שום הגורל או ה"פור" (קֻרְעַה) שהטיל המן. בשפה הערבית הכללית הוא מכונה עִיד אֶלְמַסַאחֶ'ר (חג ההתלוצצות) בשל השמחה (אֶלְפַרַח) והצחוק שמאפיינים את החג.

אם כן, המן היה שר (וַזִיר) בכיר בממלכתו של אחשוורוש (מכונה גם: חשיארש הראשון), הוא תכנן מזימה (מֻאַאמַרַה) לביצוע מעשי טבח (מַגַ'אזֶר) כנגד היהודים ברחבי הממלכה האחמנית אשר השתרעה "מהודו ועד כוש" (ראו במפה). מזימתו של המן נכשלה (אַחְבַּטַת) באמצעות הגיבורה (ַּבּטַלַה) המלכה (אֶלְמַלִכַּה) אסתר ונגזר עליו עונש מוות (אִעְדַאם). מאז ועד היום חוגגים היהודים את תשועתם (חַ'לַאצ) ממזימתו של האחרון ואת נצחונם (אִנְתִצַאר) עליו.

כיום, חוגגים היהודים בישראל את החג בבתי הכנסת (כֻּנֻס) בתפילות (צַלַוַאת) שם מבצעים קריאה (תַלַאוַה) של המגילה ומגוללים את סיפור החג זאת לצד קרנבלים ופסטיבלי (מִהְרַגַ'אנַאת) מסיכות הנערכים ברחבי הארץ.

מפת האימפריה האח'מאנית

חיכמה – התכנית ללימוד ערבית מציעה קורסים בכל מגוון השפות הערביות: ערבית מודרנית – ספרותית במגוון רמות,ערבית של אזור הלבנט בלהג ארצישראלי וערבית מצרית עירונית.

רוצים לקבל התראה ישירות למייל על קורסים וסדנאות חדשות של חיכמה בשפה הערבית? מאמרים ומידע מעניין בתחום הערבית והמזרח התיכון? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו – לחצו כאן