דף הבית / תרבות המזרח התיכון / חברה וכלכלה / הכירו את 10 הערבים המשפיעים ביותר מתחת לגיל 40

הכירו את 10 הערבים המשפיעים ביותר מתחת לגיל 40

כלכלות המפרץ ידועות בכוחן הכלכלי ובהשפעתן חובקת העולם ולא רק בתחום הנפט והאנרגיה, מגזין העסקים Arabian Business ׁׂהפועל מדובאי פרסם את רשימת 100 הערבים המשפיעים ביותר במבחר תחומים ומספק לנו מבט מעניין על חלק מאנשי המפתח המובילים את מדינות המזרח התיכון הערביות מבחינה כלכלית, חברתית ועוד.

נתחיל עם ג'וואד נבולסי ממצרים, המייסד של אחד מארגוני ה-NGO המשפיעים ביותר במצרים "Nebny Foundation", אשר מקנה ידיעת קרוא וכתוב לאנאלפביתים הרבים במדינה ושירותי חינוך, רפואה והזנה לתושבי שכונות העוני. הארגון שייסד ג'ואד זכרה להכרה של הבנק העולמי ונבחר לצד מספר מצוצמם של ארגונים, ומבין 40 אלף ארגוני NGO מזרח תיכוניים, לקבלת מענק מהבנק העולמי ותוכניות שלו אומצו רשמית על ידי ממשלת מצרים.

ג'וואד נבולסי

בדר אלח'ראפי הוא אחד האנשים החזקים ביותר בכווית ומהעומדים בראש הקונגלומרט המשפחתי MA Al Kharafi & Sons Company המוערך בשווי של יותר מ-8 מיליארד דולר. ארגון זה מחזיק ב-135 חברות הפועלות ב-28 מדינות במגוון תחומים כבנייה, יזמות, פיתוח, מסחר, תיירות ועוד. לאלח'ראפי מעמד בכיר במספר בנקים וחברות כלכליות במזרח התיכון והוא משמש בנוסף גם כיו"ר של ענקית התקשורת Zain Group הפועלת בשמונה מדינות במזה"ת וצפון אפריקה. לענקית התקשורת הזו השפעה עצומה על נוף המזרח התיכון עם מעל ל-44 מיליון לקוחות ומחזור של 4.3 מיליארד דולר בשנה.

בדר נאצר אלח'ראפי

חסן א-זואדי מקטר הוא מהמובילים של פרוייקט אירוח גביע העולם 2022 בקטר, והאחראי על יישום הפרוייקט שם, הוא גם משמש בתפקיד בכיר בזרוע ההשקעות של קטר, האחראית על רכישת מניות בחברות וארגוני על בינ"ל כפורשה, פולקסווגן, הרודס ועוד.

חסן אזזואדי
חסן אז-זואדי

ח'לדון אלמובארכּ מאיחוד האמירויות הוא הבעלים של קבוצת מנצ'סטר סיטי משנת 2008, ומהאחראים להפיכתה לאחד ממועדוני הספורט העשירים בעולם, הוא משמש גם כמנכ"ל בזרוע ההשקעות של אבו דאבי, יו"ר בתאגיד אנרגיית הגרעין של איחוד האמירויות ומהאחראים להבאת Formula One Grand Prix לאבו דאבי.

ח'לדון מובארכּ
ח'לדון מובארכּ

נורה אלכעבי מאיחוד האמירויות היא מנכ"לית של מתחם המדיה באבו דאבי הכולל כ-240 ארגוני מדיה שונים, היא חברה בוועדות שונות באמירות ביניהן: וועדות המדיה, המסחר והספורט. היא נבחרה על ידי המגזין Foreign Policy כאחת מ-100 הוגי הדעות המובילים בעולם והיא משובצת מדי שנה ברשימת 100 המנכ"לים המשפיעים ביותר במזרח התיכון.

נורה אלכעבי
נורה אלכעבי

אקבאל אלאסעאד מלבנון הבריקה ביכולות האלגברה והמתמטיקה שלה כבר בגיל צעיר. היא החלה את לימודי הדוקטורט שלה בגיל 13 וזכתה לתואר דוקטור כבר בגיל 20 בעזרת סיוע של קרן קטרית ומשרד החינוך הלבנוני. כיום עובדת בארה"ב אולם רבים צופים את חזרתה ללבנון ולהשתלב בפעילות הומניטרית זאת למרות כי החוק בלבנון מונע ממנה לעבוד כרופאה שם זאת בשל היותה בת לאב ממוצא פלסטיני.

אקבאל אלאסעד
אקבאל אלאסעד

פהד אר-רשיד מסעודיה הוא אישיות מוכרת בתחום הבנייה וניהול הפרוייקטים, הוא האחראי לפרוייקט הבנייה הגדול ביותר בעולם הוא King Abdullah Economic City בעלות של 100 מיליארד דולר ואשר צפוי להימתח על פני 100 ק"מ מאזור הים האדום צפונה ולאכלס כ-2 מיליון בני אדם.

פהד אר-רשיד
פהד אר-רשיד

האשים שווא הפלסטיני בריטי הוא מנהל הבנק המשפחתי Bank of Palestine, המעסיק השני בגודלו ברשות הפלסטינית וברצועת עזה עם 1,300 עובדים ב-54 סניפים. שווא רכש את ניסיונו בבנקים בינלאומיים גדולים עם תפקידים בכירים כיו"ר של פעילות HSBC במזה"ת וצפון אפריקה, והוא מכהן כחבר הנהלה ב- International Institute of Finance בוושינגטון.

האשם שווא
האשם שווא

הלבנונית בריטית אמל קלוני התפרסמה בתקשורת בעיקר בזכות נישואיה לג'ורג' קלוני, אולם כבר טרם לכן תחזקה קריירה מרשימה כעורכת דין ויועצת משפטית מפורסמת באו"ם ובארגונים אזרחיים בענייני זכויות אדם ותקשורת בינ"ל.

אמל קלוני
אמל קלוני

זמר ה-R&B מאהר זאן הלבנוני שוודי הוא מוסיקאי ומפיק על מוכר ומוערך עם פרוייקטים בשת"פ עם ליידי גאגא, ג'ניפר לופז ואומנים נוספים. בשנת 2009 הוא "התחזק" והחל להלחין ולבצע שירים עם השפעה אסלאמית חזקה ואשר זכו לתהודה ולפרסום רב ברחבי מדינות האסלאם ובמיוחד במלזיה שם שיריו זכו להצלחה יוצאת דופן.

מאהר זאן
מאהר זאן

לרשימת 100 הערבים המשפיעים של מגזין Arabian Business לחצו כאן