עדכונים וחדשות

ביקורת אתר: האתר החדש של מדרסה ללימוד ערבית – יתרונות וחסרונות

ביקורת אתר: האתר החדש של פרוייקט "מדרסה" ללימוד ערבית - יתרונות וחסרונות

פרוייקט מדרסה אשר התחיל כפרוייקט סטודנטים ואשר כתבנו עליו בעבר (ראו כאן) התגבש, גייס תרומות והפך לעמותה רשומה אשר מבקשת לאפשר לימודי ערבית בחינם באמצעות האינטרנט. העמותה העלתה בחודש נובמבר את הגרסה הראשונה של האתר החדש והמושקע באמצעותו היא מציעה כאמור לימודי ערבית אינטרנטיים מהבית.

פדגוגיה

ויזואליות

נוחות שימוש

האתר החדש של מדרסה רק עלה, אבל ניכרת איטיות משמעותית בטעינה שלו, ככל הנראה אלו תקלות של תחילת הדרך אשר הצוות הטכני של האתר יתעלה עליהן.

תקלה אתר מדרסה

היצע

פרקטיות

בשורה התחתונה

הפתגם הפשטני אומר "אְ-רַאלִי רְחִיצ וּרְחִיצ רַאלִי" (היקר זול – והזול יקר) אולם אנחנו מאמינים כי התמונה מורכבת יותר:  הלימוד האינטרנטי כמעט זהה ביעילותו ללימוד הפרונטלי במידה והלימוד נעשה מול מרצה בזמן אמת. החיסרון המרכזי בלימוד מקוון חד צדדי, ללא מעורבות של מרצה או מדריך אשר מכוון ושולט בלימוד בזמן אמת, הוא שהלימוד הוא חד-כיווני מבלי מתן פידבק ותיקונים קריטיים ועל זה מנסה פרוייקט מדרסה לפצות באמצעות אימוץ של יוזמת מפגשי תרגול עתידית.

 השאלה הנשאלת ללומד אשר מעוניין להקדיש מזמנו לצורך לימוד ערבית מעשית  היא האם טעויות ההגייה או ההבנה הסובייקטיביות אשר נרכשות באמצעות לימוד ללא פידבק יכולות להיפתר רק על ידי מפגשי תרגול תקופתיים. ברור שמטרתה החיובית של היוזמה להנגשת השפה הערבית בציבור היהודי בישראל איננה הכשרת הדור הבא של המסתערבים, של קשבי התקשורת או להחליף מומחים לחברה, לשפה או ללשון הערבית אלא מטרה צנועה יותר והיא לחזק ולהפיץ את השפה, ומשום כך החסרונות הנ"ל הם הכרחיים, מינימליים ונסבלים אשר שווים את זמן ההשקעה שמקדישים הלומדים זאת בעיקר בשל העובדה שהלימוד הוא חינמי ומשום כך – הוא לא מחייב את הפרוייקט לתוצאות מעשיות בשטח.