דף הבית / תרבות המזרח התיכון / חברה וכלכלה / גיבורי התרבות של הטוויטר הסעודי

גיבורי התרבות של הטוויטר הסעודי

#סעודיה מדורגת כמדינה השביעית בעולם במספר המשתמשים במדיה חברתית כאשר 35% מתוך אוכלוסייה בת כ-28 מיליון בני אדם משתמשת בווטסאפ, פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, סנאפצ'ט וכו' באופן יומי. טוויטר הוא האתר החמישי הנצפה ביותר בממלכה הסעודית אשר נחשבת למדינה בעלת שיעור המשתמשים הגבוה ביותר באזור (40% ממשתמשי הטוויטר במזה"ת דובר הערבית הם סעודים).

מי הם גיבורי התרבות של הטוויטר הסעודי?

מספר העוקבים בטוויטר הסעודי וגם זהותם של הפרופילים המובילים שונה לגמרי מאשר בישראל ובמדינות אחרות כאשר המספרים נעים בין עשרות ומאות אלפי עוקבים ועד ל-15 מיליון בני אדם לפרופילים אשר מצייצים בממוצע 5 פעמים ביום! אולי חלק מכם יופתע אבל את המקומות הראשונים בזירת הטוויטר תופסים דרשנים סונים – סלפים רדיקליים יותר או פחות (רובם ככולם ממין זכר) אשר דבריהם לא ינעמו לעיתים לאזניים שיעיות, יהודיות, מערביות ואחרות. דרשנים אמביציונים אלו הבינו מזמן את הפוטנציאל העצום הטמון בעולם הדיגיטלי והיכולת שלו להעצים את הרטוריקה האסלאמית המפותחת בשפה הערבית:

השיח' ד"ר מוחמד אלעריפי סעודיה
השיח' ד"ר מוחמד אלעריפי

את הרשימה מוביל ד"ר מוחמד אל-עריפי, תיאולוג ודרשן סלפי כריזמטי ידוע בעולם הסוני עם 15.6 מיליון עוקבים. אלעריפי, בן 47, מחזיק גם בעמוד בעל 22 מיליון עוקבים בפייסבוק והוא ידוע בהתבטאויות שלא מיישרות קו עם תקינות פוליטית או סטנדרטים הנהוגים במערב או בקרב שייח'ים ממלכתיים יותר, הוא התבטא בעבר בעד הצטרפות צעירים ללחימה לצד המדינה האסלאמית (בעבר: דאע"ש), קרא לרצח מוסלמים בני האסכולה השיעית וכהנה וכהנה.

לאחריו השיח' אחמד אלשגירי, בן 42, עם 15.1 מיליון עוקבים בטוויטר ו-14 מיליון עוקבים בפייסבוק. אלשוגירי מדבר בשפה דיגיטלית "צעירה", מטיף ומרצה על האסלאם "בג'ינס וטי שירט" ומתחזק קהילה של מיליוני מעריצים אשר נמשכו לסגנון ההטפה המודרני והצעיר שלו.

וידאו: העיתונאי והדרשן אחמד אלשגירי

השיח' עאאד ׁ(תעתיק מדוייק: עאאצ') אלקרני מככב ברשת גם כן עם 13.6 מיליון עוקבים בטוויטר ,14.5 מיליון בפייסבוק  ו-1.7 מיליון עוקבים באינסטגרם. לאחריו הדרשן סלמאן אלעודה עם מעל ל-9.5 מיליון עוקבים; עודה מחזיק גם חשבון טוויטר באנגלית עם מעל ל-40 אלף עוקבים ודף פייסבוק עם 6 מיליון עוקבים. הוא שהה בין השנים 1994 – 1999 בכלא הסעודי ויש האומרים שהתמתן מעט בשל כך (זה לא ממש מפריע לו להפיץ מסרים אנטי ממסדיים ולייצר שערוריות רשת שונות מפעם לפעם). גם הדרשן נביל עלא אלעודי (תעתיק מדוייק: עוצ'י) מתחזק פעילות מרשימה עם 8.25 מיליון עוקבים בטוויטר.

אנו רואים את הביקוש והצורך שממלאים הדרשנים הללו ואת ההשפעה העצומה שלהם על עשרות מיליוני בני אדם מדי יום. לצד אלה ניתן למצוא מטיפים אחרים שמתחזקים חשבונות המאכלסים מאות ומיליוני עוקבים ביניהם השיח'ים צאלח אלמוע'מסי עם 5 מיליון עוקבים בטוויטר  ו-5.5 מיליון עוקבים בפייסבוקסעוד אלשורים עם 2.1 מיליון עוקבים, נאצר אלעומר עם 3.19 מיליון עוקבים ועוד.

כוחם והשפעתם של השחקנים, הפוליטיקאים ואנשי התקשורת הסעודים בטוויטר מעט יותר נמוכה מזו של הדרשנים אך גם היא מרשימה בכל קנה מידה: מגזין החדשות הסעודי סבק עם כ-8 מיליון עוקבים, הפרופסור לפסיכולוגיה טארק אלחביב עם 6.3 מיליון עוקבים (אשר היה במקום הראשון בטוויטר הסעודי לפני שנתיים), המיליארדר אלוליד בן טלאל גם הוא בטוויטר עם 5.1 מיליון עוקבים, כדורגלן העבר הסעודי סאמי ג'אבר עם מעל ל-5 מיליון עוקבים, הסטנדפיסט פהד אלבותירי (נחשב לסטנדאפיסט הסעודי הראשון ) עם 2.4 מיליון עוקבים, הקומיקאי בדר צאלח עם 2.8 מיליון עוקבים והסופר והעיתונאי מוחמד אלרטיאן עם 2 מיליון עוקבים.

השחקן והקומיקאי הסעודי נאצר אלגסבי  מוכר בעולם הערבי כולו בשל היותו אחד משלושת השופטים בתכנית הכשרונות Got Talent אשר מכונה בגרסת העולם דובר הערבית Arabs Got Talent (בקרוב העונה החמישית). חשבון הטוויטר שלו מאכלס 1.3 מיליון עוקבים "בלבד" (כ-10% ממספר העוקבים של השיח' הסוני הרדיקלי אלעריפי).

נאצר אלגצבי תכנית הכשרונות הערבית
נאצר אלגצבי (משמאל) עם צוות השופטים של Arabs Got Talent

חשבונות חשובים נוספים: מגיש הטלוויזיה עבדאללה אלמודיפר עם 1.8 מיליון עוקבים "בלבד", הזמר הסעודי – בחרייני ראשד אלמאג'ד עם 621 אלף עוקבים, הכלכלן עבד אלחמיד אלעמרי עם 602 אלף עוקבים, מגיש הספורט מאג'ד עבדאללה עם 477 אלף עוקבים. החשבונות הממשלתיים הבולטים הם: משרד החוץ הסעודי עם 900 אלף עוקבים והשירות האזרחי הסעודי עם 754 אלף עוקבים.

נשים?

הדרשנית הסלפית נוואל אלעיד (אילוסטרציה)
הדרשנית הסלפית נוואל אלעיד (אילוסטרציה)

האישה המובילה ביותר במדיה החברתית בסעודיה היא ד"ר נוואל אלעיד וגם היא דרשנית סלפית. היא נבחרה כאישה בעלת ההשפעה הרבה ביותר בטוויטר והיא עוסקת בעיקר בהטפה אסלאמית לנשים ובמיוחד בנושא של זכויות האישה על פי האסלאם. אלעיד מתחזקת פרופיל עם 1.6 מיליון עוקבים בטוויטר ו- 188 אלף עוקבים באינסטגרם.  במדינה בה הטרדות מיניות פיזיות ומילוליות הן תופעה נפוצה הנשים מתלוננות בעיקר באמצעות המדיה החברתית; אי יישומו בפועל של החוק נגד הטרדה מינית בסעודיה, אשר מטיל עונש של שנת מאסר וקנס של כ-27 אלף דולר לגבר שהואשם בהטרדה מינית של אישה הוא אחד מהנושאים החשובים בפורטפוליו שלה.

עם זאת, בסעודיה כמו בסעודיה, החוג אליו משתייכת אלעיד אינו רואה את הפיתרון לבעיות אלה דווקא באימוצם של ערכים (נוצרים מערביים) העומדים בסתירה לחוקי האסלאם: אלעיד מתנגדת לאימוצם של ערכי פמיניזם ושוויון בין המינים, היא דוגלת בהפרדה מוחלטת בין המינים ובהנהגת לבוש צנוע ומאמינה שהאסלאם איננו הבעיה אלא הגברים אשר לא מיישמים ולא מפרשים את הוראות האסלאם כהלכה.

את פניה של עיד לא תוכלו למצוא ברשת האינטרנט או במהלך הופעתיה בטלוויזיה וזאת מהסיבות שמנינו למעלה, כך למשל גם בסרטון הבא (אשר גרר תגובות לעג רבות), תוכלו לצפות באולם בו נערך מפגש של "הפורום הסעודי לנשים": עיניכם הרואות כי האולם…ריק מנשים וכי למרות שאנו שומעים את קולה של אלעיד, אין אנו יכולים לראות את תמונתה או את פניה בשל ההפרדה מוחלטת בין הנשים והגברים בה גם היא דוגלת.

אנו רואים כי דמויות מובילות הנתפסות כלפי חוץ שמרניות בשל היותן דמויות דתיות, אינן בהכרח שמרניות כשמדובר באימוץ של טכנולוגיה וכלים שיכולים לחזק את כוחן ואת השפעתן. סעודיה מוכיחה גם כאן, כי היא יודעת לשלב בין האמביציה של אנשי הדת, התקשורת וגיבורי התרבות שלה לבין היותה חברה מסורתית המקפידה על גרסה שמרנית של האסלאם.

לקריאה נוספת:  מאמר הסוקר את תופעת הטוויטר הסעודי ב-BBC
לרשימת הקורסים הקרובים ללימוד ערבית מבית חיכמה – לחצו כאן
לדף הפייסבוק של חיכמה – התכנית ללימוד ערבית, לחצו כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.